Kezdjük azzal, hogy mire van szükséged, ha bármilyen ruhadarabot, terítőt, vagy más egyéb textil terméket szeretnél kalocsai mintával hímezni?
- hímzőtű
- hímzőfonal – pl. a Puppets perlé egy közkedvelt, jó minőségű hímzőcérna
- hímzőkeret – nem feltétlenül szükséges, gyakorlott hímzők enélkül is gyönyörűen dolgoznak
- hímző vetex – ez elsősorban akkor jelent nagy segítséget, ha vékony, nyúlós, sztreccs anyagra hímzel, ilyen pl. a pamut póló, vagyis a vászonanyagoknál nem feltétlenül szükséges
A kalocsai öltéstípusai a teljesség igénye nélkül, a haladó szintre most nem térünk ki :
- lapos öltés – a formák kitöltésére használjuk. Először a formák közepén,előöltéseket készítünk, hogy a minta szépen kidomborodjon. Lapos öltésnél a tűt az egyik oldalon leszúrjuk, és a másik oldalon vezetjük fel.
- hamis lapos öltés – akkor alkalmazzuk, ha spórolni akarunk a fonállal. Hamis lapos öltésnél a fonalat nem vezetjük át alul teljes szélességben a másik oldalra, hanem mindig az öltés mellett azonnal visszaszúrunk.
- száröltés – legkönnyebb hímzőöltésünk, ezért igen kedvelt. Önálló öltésként és díszítő melléköltésként – pl. indák, virágszárak, levélszárak – egyaránt használjuk. Lényege, hogy minden következő öltés az előző öltés feléig nyúlik vissza, és így apránként halad előre.
- slingelés – a hurkolóöltés egyik formája. Lényege, hogy a fonalat leöltéskor a tű alatt vezetjük, így hurok keletkezik. A slingelő öltéseketsűrűn, egyenletesen egymás mellé öltjük, majd a hímzett anyagon kívülmaradt textilt levágjuk. Az anyag szegésére, szegélyek díszítésérehasználjuk.
A kalocsai hímzés színvilágának csak a fantázia hiánya szabhat határt. Hímezhetsz fehér, fekete, piros, kék és bármilyen színű alapon, bármilyen színnel és színűre – például fekete alapra fehérrel, piros alapra, piros és a rózsaszín árnyalataival, végtelenségig sorolhatnám.
De …
A valódi, hagyományőrző kalocsai hímzés fehér alapra készül fehér hímzőfonallal – a huszadik század első harmadáig, a színtartó fonalak megjelenéséig, csak fehérrel hímeztek a hímzőasszonyok -, vagy a hat fő szín két árnyalatával, amelyeket így párosíthatsz:
- bordó-piros
- rózsaszín és árnyalatai
- citromsárga-narancssárga
- kék és árnyalatai
- lila és árnyalatai
- zöld és árnyalatai
A szín párosításoknál ügyelni kell arra, hogy egy mintán belül mindig a világosabb szín a hangsúlyosabb, a sötét kevesebb. Kivételt képez ez alól a levél, ahol egyforma mennyiségű mindkét árnyalat, ha éppen középen felezzük, ha pedig nem szimmetrikus, a sötétebb árnyalatú zöld a domináns.
Forrás
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése